Co powoduje powstawanie blizn potrądzikowych?

Trądzik jest powszechną chorobą skóry, która dotyka dziesiątki milionów ludzi. Najczęściej dotyka on ludzi w okresie dojrzewania, ale występuje także w wieku dorosłym. Trądzik może powodować problemy z pewnością siebie. Co gorsza, blizny, które pozostały po wybuchu trądziku, mogą pozostać na ciele. Możesz się zastanawiać, co powoduje powstawanie blizn potrądzikowych? Poniżej znajdziesz pomocne informacje na temat przyczyn powstawania blizn potrądzikowych, osób narażonych na ich powstawanie oraz najskuteczniejszych metod leczenia.

Co powoduje powstawanie blizn potrądzikowych?

Trądzik powstaje, gdy mieszki włosowe pod skórą ulegają zatkaniu. Ropa i martwe komórki naskórka zatykają pory. To powoduje trądzik, który może pojawić się na twarzy, ramionach, klatce piersiowej lub plecach. Najczęściej pojawia się on na twarzy. Gdy trądzik wnika głęboko w skórę, może uszkodzić znajdującą się pod nim tkankę skórną. Gdy trądzik zniknie, skóra będzie starała się naprawić szkody wyrządzone przez głęboką skazę. Blizny powstają, gdy organizm pracuje zbyt ciężko lub niewystarczająco ciężko, aby naprawić szkody. W procesie gojenia się ran wytwarzany jest kolagen, ale zbyt duża lub zbyt mała ilość kolagenu może powodować powstawanie blizn potrądzikowych.

Istnieją dwa rodzaje blizn potrądzikowych: wgłębione i uniesione. Blizny wgłębione powstają, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości kolagenu. Skutkiem tego są blizny wgłębione, które wyglądają jak wgłębienia na skórze. Natomiast blizny potrądzikowe uniesione są spowodowane wytwarzaniem zbyt dużej ilości kolagenu. Zbyt duża ilość kolagenu powoduje powstanie wypukłych blizn potrądzikowych, które wydają się mieć inną strukturę niż Twoja skóra. Oba rodzaje blizn można leczyć za pomocą zabiegu usuwania blizn potrądzikowych w Bakersfield.

Ryzyko związane z powstawaniem blizn potrądzikowych

Podczas gdy niektórzy ludzie mogą cierpieć z powodu trądziku bez znaczących blizn po nim, inni są w grupie podwyższonego ryzyka ich powstawania. Poniżej przedstawiamy niektóre z typowych zagrożeń związanych z powstawaniem blizn potrądzikowych.

  • Zakłócenie trądziku: Najlepiej jest pozostawić trądzik w spokoju, gdy się rozwija. Wyrywanie, wyskakiwanie lub wyciskanie trądziku może powodować bliznowacenie. Dzieje się tak, ponieważ zwiększa to stan zapalny, co z kolei zwiększa ryzyko powstawania blizn.
  • Trądzik zapalny: Jeśli twój trądzik jest opuchnięty, czerwony lub bolesny, prawdopodobnie jest to trądzik torbielowaty. Trądzik torbielowaty sięga głęboko w skórę, powodując znaczne uszkodzenia.
  • Historia rodzinna: Jeśli członkowie Twojej bliskiej rodziny mają blizny potrądzikowe, możesz mieć je również Ty. Genetyka odgrywa istotną rolę, jeśli chodzi o ryzyko wystąpienia określonych chorób skóry.
  • Nieleczony trądzik: Jeśli dopuścisz do tego, by trądzik pozostał nieleczony, jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia blizn potrądzikowych. Leczenie jest pomocne, ponieważ może pozbyć się trądziku, zmniejszyć ryzyko powstawania blizn i pomóc w osiągnięciu pożądanego efektu estetycznego.

Usuwanie blizn potrądzikowych leczenie

Usuwanie blizn potrądzikowych może pomóc Ci odzyskać pewność siebie i pomóc Ci poczuć się dobrze z tym, jak wyglądasz. Jednym z najskuteczniejszych sposobów usuwania blizn potrądzikowych jest leczenie laserowe w Bakersfield. Zabieg ten jest wykonywany w warunkach ambulatoryjnych i wykorzystuje najnowocześniejszą technologię do usuwania blizn potrądzikowych na skórze. Nie ma absolutnie żadnego okresu rekonwalescencji ani przestojów, więc można od razu wrócić do swoich zwykłych zajęć. W zależności od stopnia zaawansowania blizn, może być konieczne przeprowadzenie kilku zabiegów. Plan leczenia można omówić podczas konsultacji.

Po zabiegu mogą wystąpić pewne uczulenia, ale wszelkie objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni. Ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na słońce przez kilka pierwszych dni po zabiegu. Po zabiegu należy codziennie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym, aby zapewnić trwałość efektów. Jeśli po leczeniu nadal występuje aktywny problem z trądzikiem, ważne jest, aby regulować go za pomocą miejscowych zabiegów doustnych, aby nie powstawały nowe blizny.

Powiązane wpisy