Jak działa botox?

powiększanie ust warszawaOsoby zastanawiające się nad tym, jak pozbyć się zmarszczek mimicznych coraz częściej biorą pod uwagę możliwość wykorzystania w tym celu botoxu (toksyny botulinowej) znanej też jako jad kiełbasiany. Jest to naturalna toksyna o bardzo silnym działaniu, a jej najbardziej typową właściwością wydaje się być hamowanie procesu uwalniania acetylocholiny odpowiadającej za przekazywanie impulsów pomiędzy nerwami oraz mięśniami. Jad kiełbasiany przyczynia się do zablokowania połączeń, z którymi mamy do czynienia pomiędzy zakończeniami nerwów oraz mięśniami, a w tym samym momencie, w którym jego działanie się rozpoczyna, widoczne staje się zarówno rozluźnienie się mięśni, jak i wygładzenie skóry. Co ciekawe, toksyna botulinowa nie jest stosowana wyłącznie w dermatologii, do jej właściwości z powodzeniem odwołuje się bowiem także okulistyka.

Z jadem kiełbasianym mamy też do czynienia w procesie leczenia nadmiernej potliwości, choć współcześnie to właśnie dermatologia estetyczna wykorzystuje go najczęściej. Same preparaty, w skład których wchodzi toksyna botulinowa produkowane są w laboratoriach, do ich tworzenia wykorzystywane są przy tym wyłącznie wyizolowane szczepy bakterii, które gwarantują nie tylko skuteczność preparatów, ale i bezpieczeństwo pacjenta. Dermatologia nigdy nie wykorzystuje dawek większych niż te, które zawierają od 20 do 60 jednostek w czasie trwania jednego zabiegu, dzięki czemu możemy mieć pewność, że pacjenci nie zostaną narażeni na poważne skutki uboczne. Sama lista wskazań do zastosowania jadu kiełbasianego w zabiegach leczniczych jest systematycznie uzupełniana.

kwas hialuronowyDziś mówi się zatem o wykorzystaniu toksyny botulinowej między innymi w czasie prób usuwania tak zwanych kurzych łapek, pionowych zmarszczek pojawiających się w okolicy gładzizny, poziomych zmarszczek występujących w okolicy czoła, zmarszczek skóry nosa różnej wielkości, zmarszczek obecnych w okolicach górnej wargi i tych, które pojawiają się na granicach czerwieni wargowej. Z jadem kiełbasianym mamy do czynienia także w odniesieniu do tych pacjentów, którzy zastanawiają się nad korektą kącików ust, okazuje się przy tym, że skutecznie można dzięki niemu eliminować i fałdy nosowo-wargowe. Toksyna botulinowa ma miejscowe działanie, a o widocznych efektach jej stosowania można mówić nawet w okresie sześciu miesięcy od momentu wykonania zabiegu.

Powiązane wpisy