Przyczyny nadmiernego pocenia się

przyczyny pocenia sięCoraz częściej możemy usłyszeć o osobach, które odczuwają nieprzyjemną wilgoć na ciele nawet pomimo tego, że podchodzą wyjątkowo poważnie do kwestii związanych z dbaniem o higienę. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, co może być tego powodem. Na pierwszy plan wysuwa się silny stres, gdy go bowiem odczuwamy nasz organizm produkuje kortyzol. Hormon ten wymusza na gruczołach potowych bardziej intensywną pracę i to właśnie dlatego w stresie bardziej się pocimy. Samych gruczołów potowych mamy zresztą na skórze miliony. Są one obecne nie tylko pod pachami, na dłoniach i stopach, ale również wokół nosa i nad górną wargą. To właśnie one chronią organizm przed przegrzaniem i odprowadzają zbędne produkty przemiany materii takie, jak choćby mocznik i amoniak. Niestety, odpowiadają również za pocenie się, często w nadmiernych ilościach.

W ciągu dnia wydalamy od 0,5 do 1 litra potu, choć wartość ta zwiększa się w czasie upalnego lata. Na pracę gruczołów potowych wpływa także wysiłek fizyczny, dieta bogata w ryby, podroby jaja i ostre przyprawy, kawa, niektóre leki oraz zioła, a nawet podróż zwłaszcza, jeśli jest męcząca i długa. Gruczoły potowe reagują też na naszą gorszą kondycję psychiczną, mogą przy tym sygnalizować rozwijającą się chorobę. Nadmierna produkcja potu to problem, z którym w chwili stresu i zdenerwowania boryka się wiele kobiet. Zazwyczaj jest to skutek pobudzenia do działania nerwowego układu współczulnego, bywa jednak i tak, że wzmożona aktywność gruczołów potowych jest konsekwencją produkcji większej niż zazwyczaj ilości hormonów. Przyspieszona przemiana materii sprawia, że organizm produkuje więcej ciepła, a zwiększona aktywność gruczołów potowych ma za zadanie ochłodzenie go. Wśród przyczyn nadmiernej potliwości wymienia jest także menopauza. Jest ona związana z obniżeniem poziomu estrogenów w kobiecym organizmie, co następuje zazwyczaj w okolicach 50 roku życia. To właśnie wówczas mózg przestaje radzić sobie z procesami termoregulacyjnymi, tak zwane zimne poty są więc jednym z bardziej charakterystycznych objawów przekwitania. W tym przypadku pomocne mogą okazać się zioła na uspokojenie, a także dużo snu. Nie zaszkodzi również, jeśli zbadamy poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę i upewnimy się w ten sposób, że naszym problemem nie jest jej nadczynność.

zapobieganie poceniu sięNadmierne pocenie się nie jest jednak wcale przypadłością typowo kobiecą. Zmagają się z nim i panowie, w przypadku których bardzo często problem ma swoją genezę w złych nawykach żywieniowych. Nadmiernemu poceniu sprzyjają tłuste potrawy, późne kolacje i niechęć do warzyw zwłaszcza, jeśli występuje w połączeniu z nadwagą i zbyt małą aktywnością fizyczną. Groźny bywa także podwyższony poziom cukru we krwi, nadmierna potliwość może więc sugerować cukrzycę będącą jedną z najpoważniejszych konsekwencji otyłości. Szczególną ostrożność należy zatem zachować wówczas, gdy obfity pot pojawia się w połączeniu ze wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu i zmęczeniem. U wielu panów pot może sugerować też problemy z sercem zwłaszcza, jeśli idzie w parze z problemem z oddychaniem i szybkim męczeniem się, bywa zaś i tak, że jego przyczyną jest nadwaga. W tym ostatnim przypadku znakomite rezultaty przynosi zmiana diety i regularny ruch, gdy jednak objawy sugerują zagrożenie cukrzycą, samodzielne działania na ogół okazują się niewystarczające. W takim przypadku koniecznością wydaje się odwiedzenie lekarza, zbadanie poziomu glukozy we krwi, a w dalszej kolejności również – przestrzeganie terapii zalecanej przez medyka. Również pocenie się wywołane przez złą kondycję serca nie powinno być ignorowane. W tym przypadku konieczna jest nie tylko wizyta u kardiologa, ale i badanie EKG.

A co z nastolatkami? W ich przypadku pocenie się jest wyjątkowo poważnym problemem, to bowiem właśnie w okresie dojrzewania następuje aktywacja wielu gruczołów potowych. Wydzielina jest w tym przypadku obfita, a jej woń bywa nieprzyjemna, okazuje się przy tym, że w jej towarzystwie szczególnie dobrze czują się różnego rodzaju bakterie. Nastolatki powinny zatem pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zasad higieny. Regularne mycie się może zresztą okazać się niewystarczające, warto więc korzystać również z przewiewnej odzieży szytej z bawełny nawet, jeśli nie jest zgodna z najnowszymi trendami. Duże znaczenie ma również dieta, nietrudno przy tym domyślić się, że wskazane jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej na rzecz warzyw. Ostatnią grupą zmagającą się z nadmierną potliwością są dzieci. Zazwyczaj problem ten wynika z osłabienia po przebytej infekcji, nie zaszkodzi jednak, gdy maluch wykona podstawowe badania krwi, może się bowiem okazać, że przyczyną jest niedobór składników odżywczych, które powinny zostać szybko uzupełnione.

Powiązane wpisy