Przyczyny nadmiernego pocenia się

przyczyny pocenia sięCoraz częściej możemy usłyszeć o osobach, które odczuwają nieprzyjemną wilgoć na ciele nawet pomimo tego, że podchodzą wyjątkowo poważnie do kwestii związanych z dbaniem o higienę. Warto zatem zadać sobie pytanie o to, co może być tego powodem. Na pierwszy plan wysuwa się silny stres, gdy go bowiem odczuwamy nasz organizm produkuje kortyzol. Hormon ten wymusza na gruczołach potowych bardziej intensywną pracę i to właśnie dlatego w stresie bardziej się pocimy. Samych gruczołów potowych mamy zresztą na skórze miliony. Są one obecne nie tylko pod pachami, na dłoniach i stopach, ale również wokół nosa i nad górną wargą. To właśnie one chronią organizm przed przegrzaniem i odprowadzają zbędne produkty przemiany materii takie, jak choćby mocznik i amoniak. Niestety, odpowiadają również za pocenie się, często w nadmiernych ilościach.

W ciągu dnia wydalamy od 0,5 do 1 litra potu, choć wartość ta zwiększa się w czasie upalnego lata. Na pracę gruczołów potowych wpływa także wysiłek fizyczny, dieta bogata w ryby, podroby jaja i ostre przyprawy, kawa, niektóre leki oraz zioła, a nawet podróż zwłaszcza, jeśli jest męcząca i długa. Gruczoły potowe reagują też na naszą gorszą kondycję psychiczną, mogą przy tym sygnalizować rozwijającą się chorobę. Nadmierna produkcja potu to problem, z którym w chwili stresu i zdenerwowania boryka się wiele kobiet. Zazwyczaj jest to skutek pobudzenia do działania nerwowego układu współczulnego, bywa jednak i tak, że wzmożona aktywność gruczołów potowych jest konsekwencją produkcji większej niż zazwyczaj ilości hormonów. Przyspieszona przemiana materii sprawia, że organizm produkuje więcej ciepła, a zwiększona aktywność gruczołów potowych ma za zadanie ochłodzenie go. Wśród przyczyn nadmiernej potliwości wymienia jest także menopauza. Jest ona związana z obniżeniem poziomu estrogenów w kobiecym organizmie, co następuje zazwyczaj w okolicach 50 roku życia. To właśnie wówczas mózg przestaje radzić sobie z procesami termoregulacyjnymi, tak zwane zimne poty są więc jednym z bardziej charakterystycznych objawów przekwitania. W tym przypadku pomocne mogą okazać się zioła na uspokojenie, a także dużo snu. Nie zaszkodzi również, jeśli zbadamy poziom hormonów wytwarzanych przez tarczycę i upewnimy się w ten sposób, że naszym problemem nie jest jej nadczynność.

zapobieganie poceniu sięNadmierne pocenie się nie jest jednak wcale przypadłością typowo kobiecą. Zmagają się z nim i panowie, w przypadku których bardzo często problem ma swoją genezę w złych nawykach żywieniowych. Nadmiernemu poceniu sprzyjają tłuste potrawy, późne kolacje i niechęć do warzyw zwłaszcza, jeśli występuje w połączeniu z nadwagą i zbyt małą aktywnością fizyczną. Groźny bywa także podwyższony poziom cukru we krwi, nadmierna potliwość może więc sugerować cukrzycę będącą jedną z najpoważniejszych konsekwencji otyłości. Szczególną ostrożność należy zatem zachować wówczas, gdy obfity pot pojawia się w połączeniu ze wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu i zmęczeniem. U wielu panów pot może sugerować też problemy z sercem zwłaszcza, jeśli idzie w parze z problemem z oddychaniem i szybkim męczeniem się, bywa zaś i tak, że jego przyczyną jest nadwaga. W tym ostatnim przypadku znakomite rezultaty przynosi zmiana diety i regularny ruch, gdy jednak objawy sugerują zagrożenie cukrzycą, samodzielne działania na ogół okazują się niewystarczające. W takim przypadku koniecznością wydaje się odwiedzenie lekarza, zbadanie poziomu glukozy we krwi, a w dalszej kolejności również – przestrzeganie terapii zalecanej przez medyka. Również pocenie się wywołane przez złą kondycję serca nie powinno być ignorowane. W tym przypadku konieczna jest nie tylko wizyta u kardiologa, ale i badanie EKG.

A co z nastolatkami? W ich przypadku pocenie się jest wyjątkowo poważnym problemem, to bowiem właśnie w okresie dojrzewania następuje aktywacja wielu gruczołów potowych. Wydzielina jest w tym przypadku obfita, a jej woń bywa nieprzyjemna, okazuje się przy tym, że w jej towarzystwie szczególnie dobrze czują się różnego rodzaju bakterie. Nastolatki powinny zatem pamiętać o bezwzględnym przestrzeganiu zasad higieny. Regularne mycie się może zresztą okazać się niewystarczające, warto więc korzystać również z przewiewnej odzieży szytej z bawełny nawet, jeśli nie jest zgodna z najnowszymi trendami. Duże znaczenie ma również dieta, nietrudno przy tym domyślić się, że wskazane jest zrezygnowanie z żywności wysoko przetworzonej na rzecz warzyw. Ostatnią grupą zmagającą się z nadmierną potliwością są dzieci. Zazwyczaj problem ten wynika z osłabienia po przebytej infekcji, nie zaszkodzi jednak, gdy maluch wykona podstawowe badania krwi, może się bowiem okazać, że przyczyną jest niedobór składników odżywczych, które powinny zostać szybko uzupełnione.

Najnowsze wpisy

Popularne wpisy

Klinika Murano:

Jedna z najlepszych klinik dermatologii estetycznej w Polsce. Ponad 10-letnie doświadczenie poparte wieloma sukcesami to tylko niektóre z zalet jakimi możemy się pochwalić. Sprawdź nas!

Powiązane wpisy