Czy zimne/suche powietrze może wywołać pokrzywkę na skórze?

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała. Czynniki zewnętrzne mogą w znacznym stopniu wpływać na zdrowie skóry. Jednym z czynników, które mogą mieć na nią wpływ, jest zimne lub suche powietrze. Zimne, suche powietrze może powodować reakcję skórną zwaną pokrzywką z zimna. Jest to reakcja skórna, która może pojawić się w ciągu kilku minut od kontaktu z zimnym, suchym powietrzem. Skóra staje się czerwona i swędząca, pojawiają się pręgi. Te swędzące pręgi są również określane mianem pokrzywki. U osób cierpiących na tę chorobę może wystąpić szereg objawów, od poważnych do łagodnych. Najczęściej występuje u młodych dorosłych. Jest to schorzenie uleczalne i można je kontrolować za pomocą leków i zmiany stylu życia.

Jakie są objawy?

Objawy często pojawiają się natychmiast po wystawieniu skóry na nagły spadek temperatury. Objawy mogą się również nasilić w wilgotnych i wietrznych warunkach. Objawy mogą być łagodne lub ciężkie. W celu opanowania choroby ważne jest jednak podjęcie leczenia i uzyskanie pomocy medycznej. Poniżej przedstawiono niektóre z typowych objawów, które powinny ostrzec pacjenta, że może on cierpieć na tę chorobę.

 • Obrzęk rąk podczas trzymania zimnych przedmiotów
 • Obrzęk warg po spożyciu zimnych pokarmów lub napojów
 • Czerwone, swędzące pręgi (pokrzywka) na skórze, które występują tylko tymczasowo
 • Pogorszenie reakcji skórnej w miarę ogrzewania się
 • Obrzęk języka lub gardła, który powoduje trudności w oddychaniu
 • Anafilaksja, czyli reakcja całego ciała, która może prowadzić do obrzęku kończyn, przyspieszonego bicia serca, omdlenia lub wstrząsu

W zależności od stopnia narażenia na kontakt z substancją, objawy mogą utrzymywać się do dwóch godzin.

Co wywołuje ten stan?

Chociaż dokładna przyczyna nie jest znana, naukowcy odkryli, że dużą rolę odgrywa wrażliwość skóry. Niektórzy ludzie mają wrażliwą skórę z powodu uwarunkowań genetycznych, wirusa lub choroby. Ponieważ stan ten wyzwala uwalnianie histamin w organizmie, może powodować zaczerwienienie, swędzenie, pokrzywkę i reakcję całego ciała.

Jakie są czynniki ryzyka?

Poniżej przedstawiono najczęstsze czynniki, które narażają pacjenta na ryzyko wystąpienia tej choroby.

 • Wiek: Młodzi dorośli są w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na pokrzywkę z zimna.
 • Choroba podstawowa: Problemy zdrowotne, takie jak zapalenie wątroby lub rak, mogą zwiększać podatność na tę chorobę.

Postępowanie medyczne i zapobieganie

Jeśli podejrzewasz, że możesz cierpieć na tę chorobę i doświadczasz któregokolwiek z wymienionych objawów, skontaktuj się z lekarzem specjalistą, aby uzyskać pomoc. Lekarz będzie w stanie zdiagnozować problem i zaproponować różne metody leczenia, w zależności od stopnia nasilenia dolegliwości.

Do czasu wizyty u lekarza, należy przede wszystkim zapobiegać. Poniżej przedstawiono kilka typowych środków zapobiegawczych, które można podjąć.

 • Chroń skórę przed zimnym, suchym powietrzem, nosząc ciepłą odzież.
 • Sprawdź temperaturę wody, zanim wejdziesz do zimnej wody
 • Zażyj lek przeciwhistaminowy dostępny bez recepty, zanim wystawisz się na działanie zimnego, suchego powietrza
 • Unikaj zimnych potraw i napojów

Po zgłoszeniu się do lekarza, może on podać leki lub wstrzykiwacz epinefryny do użycia w przypadku wystąpienia poważnej reakcji. Należy pamiętać, że w przypadku wystąpienia reakcji obejmującej całe ciało należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską. Anafilaksja może powodować trudności w oddychaniu i zagrażać życiu.

Leczenie skóry w Bakersfield

Jeśli okaże się, że podrażnienie skóry wynika jedynie z jej wrażliwości, konieczne może okazać się zastosowanie specjalnych preparatów przeznaczonych dla osób o skórze wrażliwej, które złagodzą podrażnienia. Jeśli masz skórę wrażliwą i łatwo ulegającą podrażnieniom, skontaktuj się z Bakersfield Medspa. Ich zespół ekspertów specjalizuje się w zabiegach dla skóry wrażliwej. Pomagają oni pacjentom poczuć się odmłodzonym i odświeżonym, rozumiejąc jednocześnie, że każdy rodzaj skóry jest inny. Niezależnie od tego, jakie są Twoje problemy ze skórą, specjaliści z Bakersfield Medspa pomogą Ci poczuć się lepiej we własnej skórze. Skontaktuj się z gabinetem już dziś, aby umówić się na wizytę!

Powiązane wpisy